Aktualności

Nowe gminy w szeregach Związku

Nowe gminy w szeregach Związku

W ostatnim czasie, do grona Gmin Członkowskich Związku Gmin Lubelszczyzny przystąpiły...

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019 W dniu 11.09.2019 w Gminie Firlej (w...

Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Janów Lubelski 08.01.2020 W dniu 08.01.2020 w Gminie...

  • Nowe gminy w szeregach Związku

  • Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

  • Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

KONWENT SAMORZĄDÓW WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO - ODPADY KOMUNALNE, OOŚ, USTRÓJ JST, FINANSOWANIE ROZWOJU, RODO

ZGL1. Opublikowano w Uncategorised

KONWENT SAMORZĄDÓW WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO
ODPADY KOMUNALNE, OOŚ, USTRÓJ JST, FINANSOWANIE ROZWOJU, RODO
23 marca 2018 (piątek), Hrubieszów
Sala Konferencyjna Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie,
ul. Narutowicza 24

Szanowni Państwo, Przedstawiciele Gmin Województwa Lubelskiego

W imieniu Zarządu Związku Gmin Lubelszczyzny, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Konwencie Samorządów Województwa Lubelskiego zaplanowanym na dzień 23 marca 2018 r. (piątek), godz. 10.00,  w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, przy ul. Narutowicza 24.
Bieżąca edycja Konwentu obejmie różnorodną tematykę (szczegóły w załączonym programie), w tym związaną z:
• zagospodarowaniem odpadów komunalnych,
• wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
• zmianami w ustawach ustrojowych jst.,
• przepisami o jawności życia publicznego,
• finansowaniem inwestycji,
• oraz zmianami w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.
Powyższe zagadnienia zostaną Państwu zaprezentowane przez najlepszych ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z przedstawicielami jst z całego kraju, współpracując m.in. z ogólnopolskimi i regionalnymi stowarzyszeniami zrzeszającymi samorządy, Narodowym Instytutem Samorządowym oraz Uczelniami Wyższymi.
Konwent adresowany jest do przedstawicieli Gmin Województwa Lubelskiego: Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast, Sekretarzy i pracowników samorządowych.
Udział w spotkaniu dla Przedstawicieli Gmin zrzeszonych w Związku jest bezpłatny, a dla pozostałych Uczestników wynosi 61,50 zł brutto od osoby (50,00 zł.+23%VAT).
Zgłoszenia udziału proszę przesyłać drogą elektroniczną (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub faxem: 81 444 07 29, do dnia 20 marca br.

 

Energetyka w działaniach OPOS-u

ZGL2. Opublikowano w Uncategorised

W październiku, w Olsztynie, rozpoczęte zostały prace Zespołu ds. energetyki. W ramach jego prac przygotowywane są propozycję zmian ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne w kierunku zlikwidowania obowiązku finansowania przez gminy oświetlenia dróg krajowych.

Propozycje dotyczą zmiany zapisu art. 18 ust. 3: „3. Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 nie mają zastosowania do autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych." Natomiast z brzmienia ust. 3 Zespół zaproponował wykreślenie dotychczasowego zapisu: „w rozumieniu przepisów o autostradach płatnych”. Do końca listopada 2014 r. uczestnicy Zespołu prześlą na adres Biura Związku Gmin Warmińsko Mazurskich propozycje argumentów do uzasadnienia stanowiska w w/w sprawie. Projekt Stanowiska zostanie opracowany do połowy grudnia b.r. i przekazany Sygnatariuszom OPOS do zaopiniowania.

ODPADY w działaniach OPOS-u

ZGL2. Opublikowano w Uncategorised

28.10.2014 | Posiedzenie wspólne Komisji Środowiska i Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

We wtorek 28.10.2014, odbyło sięwspólnePosiedzenie Komisji Środowiska i Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Podczas spotkania rozpatrywane były uwagi zainteresowanych środowisk, w tym Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, do uchwalonej przez Sejm w dniu 10 października 2014 roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk senacki: 732). W imieniu strony samorządowej głos zabrał mecenas Maciej Kiełbus.

Retransmisja dostępna jest na www.senat.atmitv.pl.. Natomiast więcej informacji o sprawie znajdą Państwo na stronie internetowej prawodlasamorzadu.pl

23.10.2014 | Opinia OPOS w sprawie uchwalonej przez Sejm w dniu 10 października 2014 roku ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

Zaproponowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została zaakceptowana przez Sejm i skierowana do Senatu. Niestety znalazły się w niej zapisy, którym i samorządy, i przedsiębiorcy z branży odpadowej zdecydowanie się sprzeciwiają. Jeden z postulatów obu środowisk został uwzględniony w toku prac Senackich Komisji: Ochrony Środowiska oraz Samorządu Terytorialnego, i zapis zakwestionowany, a jest to obligatoryjne rozdzielenie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Jednak szereg naszych uwag (które zostały załączone w dalszej części Biuletynu) nie zostało poddanych żadnej dyskusji. Kwestią, która będzie jeszcze dyskutowana jest propozycja maksymalnych stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Po poprawkach Senatu, nowelizacja zostanie skierowana do ponownych prac w Sejmie. OPOS będzie nadal monitorował zmiany wprowadzane na kolejnych etapach procedowania ustawy, a my będziemy Państwa o nich informowali. 

Do pobrania: OPINIA Regionalnych Organizacji Samorządowych współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych w sprawie uchwalonej przez Sejm w dniu 10 października 2014 roku ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, z dnia 24 października 2014 roku

 

07.8.2014 | Uwagi Związku Gmin Lubelszczyzny do sprawozdania sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw: o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali (druk nr 2377), o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druk nr 2404).
Materiał za pośrednictwem Zrzeszenia Wójtów Burmistrzów i Prezydentów Województwa Lubuskiego, pełniącego funkcję Prezydencji OPOS, został przekazany na ręce Przewodniczącego Zespołu – Posła Tadeusza Arkita.

Do pobrania: OPINIA

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Kontakt

Związek Gmin Lubelszczyzny
ul. I Armii Wojska Polskiego 5 (I piętro)
20-078 Lublin
tel. 81 444 02 80
fax: 81 444 07 29
zgl@zgl.pl

Pobierz logo

Pobierz nasze logo.

Logo w pliku jpg Logo w pliku pn Logo w pliku psd Logo w pliku cdr