Trwająca epidemia COVID-19 wiąże się z koniecznością ponoszenia przez jednostki samorządu terytorialnego szeregu nieprzewidzianych kosztów. Zakup maseczek, środków dezynfekujących, dodatkowego sprzętu informatycznego, usługi dezynfekujące i wiele innych z pewnością nie były przewidziany w Państwa budżetach.
W związku z wdrożonymi w 2019 roku zmianami przepisów okołopodatkowych (m.in. zwolnieniem młodych pracowników z PIT) i zamrożeniem znacznej części usług i działalności firm w związku z epidemią COVID-19 (skutkującymi spadkiem wpływów z tytułu podatku od osób fizycznych, czy efektami stosowania ulg dla przedsiębiorców), przewidujemy spadek dochodów samorządów w 2020 roku.
Samorządy poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii nie tylko w czasie izolacji, mogą sporo zaoszczędzić. Innowacyjne narzędzia zmieniają sposób pracy i kontaktów międzyludzkich, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści włodarzom. Przejściowa izolacja dała samorządom nowe możliwości, które już na zawsze usprawnią pracę urzędów.
27 maja br. i w dniach kolejnych przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska samorządowego planowali wspólnie świętować 30-tą rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce. To miał być czas na refleksję nad tym, co wspólnie udało się osiągnąć w różnych sferach działania jst, a więc w życiu mieszkańców wspólnot lokalnych. Zakładaliśmy, że ten moment będzie też dobrą okazją do spojrzenia w przyszłość i podjęcia dyskusji nad kierunkiem, w którym samorząd powinien podążać w kolejnych latach.
Nie ma przeszkód, aby samorządowe jednostki budżetowe występowały z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek ZUS za swoich pracowników.
Ogólnoświatowa pandemia nie ominęła szkolnictwa - dziś wszyscy realizują obowiązek szkolny w swoich domach. Wygląda on bardzo różnie w każdej ze szkół. My wychodzimy z inicjatywą wsparcia działań gmin i szkół w zakresie organizacji przekazywania uczniom wiedzy i profesjonalizacji tego procesu.
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie w systemie on-line. Temat obecnie jest niezwykle pilny i potrzebny, ponieważ samorządy zaczynają się zmagać ze spadkiem dochodów spowodowanych COVID-19, mogą zacząć tracić płynność finansową.
5 aspektów zarządzania finansami jst. przez skarbników.
W dniu 11.09.2019 w Gminie Firlej, w Firlejowym Siole, odbyło się Posiedzenie Zarządu Związku Gmin Lubelszczyzny. Gospodarzami miejsca byli P. Krzysztof Paśnik – Burmistrz Lubartowa (który jako Członek Zarządu Związku zabezpieczył spotkanie od strony logistycznej) oraz P. Dawid Tarnowski – Wójt Gminy Firlej (ze względu na miejsce organizacji).
Czwarte posiedzenie Zarządu nowej kadencji odbyło się w dniu 19 lipca br., w Karczmiskach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin z powiatów: kraśnickiego, opolskiego i puławskiego.
Temperatura: 1°C Miasto: Lublin
Ciśnienie: 1000 hPa Wiatr: 21 km/h
Temperatura: 0°C Miasto: Biała Podlaska
Ciśnienie: 998 hPa Wiatr: 20 km/h
Temperatura: 2°C Miasto: Chełm
Ciśnienie: 1000 hPa Wiatr: 15 km/h
Temperatura: 0°C Miasto: Zamość
Ciśnienie: 1001 hPa Wiatr: 18 km/h
ZwiazekGminLubelszczyzny